Riziká

Chytiť parazita nie je bohužiaľ pre domáce zviera nijako obzvlášť ťažké. Každé steblo trávy, každá kocka dlažby a každé iné zviera je potenciálnym ohniskom nákazy. Predstava, že váš pes alebo mačka s parazitom nikdy neprídu do styku, je nereálna.

Najdôležitejší prenášači parazitov sú:

Ostatné psy

Tiež ste si všimli, že psy sa radi navzájom oňuchávajú? Možno vám to pripadá roztomilé a pekné, ale také krátke zoznámenie stačí na to, aby si predali škrkavky, blchy a pásomnice.

Relevantné parazity:

Koberce

Blchy sú chytrejšie, než si myslíte. Každý deň nakladú asi tak tridsať vajíčok do koberca, ale blchy z týchto vajíčok sa hneď nevyliahnu. Na larvy sa vyvinú len vtedy, keď je dostatočne teplo (v lete alebo keď máte zapnuté ústredné kúrenie). Potom stačí, aby sa domáce zviera prešlo jedenkrát okolo a blchy začnú skákať a hrýzť.

Ošetrite vhodnými prípravkami proti blchám nielen zvieratá, ale tiež prostredie, aby ste zahubili vývojové štádiá bĺch v okolitom prostredí zvieraťa.

Relevantné parazity:

Záhrada

Po záhrade Vám pravdepodobne v noci chodia cudzie mačky, myši a vtáky. Ich trus môže obsahovať vajíčka škrkaviek. Dôležitá rada teda je pravidelne upratovať, aj keď nemôžete nikdy skutočne vylúčiť, že váš pes alebo mačka nebudú ňuchať trus iných zvierat.

Buďte najmä veľmi opatrní kvôli škrkavkám, môžu totiž vo vzácnych prípadoch spôsobiť u človeka slepotu. Najmä deti sú týmto nebezpečenstvom ohrozené. Pravidelné odčervenie skutočne nie je žiadny nadbytočný luxus.

Relevantné parazity:

Psia stolica

Trus vášho psa samozrejme vždy zbierajte do vreciek. Ale každý takto nerozmýšľa. A pre psy nie je väčšia záľuba než oňuchávať to, čo tam zanechal ich vzdialený príbuzný. S tým nič neurobíte – okrem pravidelného odčervenia.

Relevantné parazity:

Vysoká tráva

Kliešte využívajú vysokú trávu ako odrazový mostík, aby sa dostali na psy, mačky ale aj na ľudí. Len sa trochu otriete o steblo trávy plné kliešťov a už sa vám prichytia na kožu. Zahryznutie samotné nie je tak bolestivé, ale následky môžu byť vážne. Dávajte teda dobrý pozor!

Relevantné parazity:

Slimáky a slizniaky

Veľké slimáky, malé slimáky, obrovské slizniaky… V každej záhrade a na každom chodníčku sú slimáky. Niektoré psy ich zhltnú ako pochúťku, iné ich občas zhltnú náhodou, keď hltavo sŕkajú vodu z misky. Slimáky sú často prenášačmi pľúcneho červa a ten môže byť pre psa nebezpečný.

Pozor: väčšina odčervovacích prípravkov pred pľúcnym červom nechráni! Spýtajte sa svojho veterinárneho lekára.

Relevantné parazity:

Na dovolenku – ide to?

Samozrejme, že si môžete vziať so sebou na dovolenku psa alebo mačku. U nás sú už tiež riziká registrované, ale ak sa chystáte na dovolenku do južných štátov, ako sú napríklad obľúbené Chorvátsko, Taliansko a ostatné oblasti Stredozemného mora alebo aj blízke Maďarsko, je naozaj nutné myslieť na prevenciu, pretože bodavý hmyz (komáre) prenášajú dirofilariózu (srdcová a podkožná červivosť) a kútovky potom leishmaniózu. Poraďte sa so svojím veterinárom, aké kroky urobiť, aby ste si dovolenku užili všetci. Kvôli sebe to predsa robíte tiež?

Relevantné parazity:

A čo my?

Väčšina parazitov nie je pre nás, pre človeka, tak škodlivá. Ale existujú výnimky a tie nás môžu priviesť do peknej patálie. Je známych napríklad niekoľko škrkaviek, ktoré vyvolávajú slepotu, a kliešte, ktoré prenášajú lýmsku boreliózu. Oboje sa objavujú vzácne a našťastie im môžete predchádzať pravidelným odčervovaním a repelentnými prípravkami proti hmyzu.

Relevantné parazity: