Prevencia

PPPP

PÝTAJTE SA veterinára alebo odborníka

PRIPRAVTE si plán prevencie

PRIJMITE OPATRENIA na vhodné ošetrenie

PRAVIDELNE APLIKUJTE PRÍPRAVKY PROTI PARAZITOM (PODĽA ODPORÚČANÝCH SCHÉM)

BLCHY

Nepustiť blchy cez prah? To nie je tak ťažké:

 • Pravidelne čistite zvieraťu pelech.
 • Uchovávajte vysávač na bezpečnom mieste a plné vrecká ihneď vyhadzujte.
 • Ošetrujte prostredie vhodným sprejom proti blchám, ktorý dostať u veterinára, v lekárni alebo v chovateľských potrebách.

Nezabudnite: blchy majú rady všetky ročné obdobia. Vajíčka kladú, keď je na jar teplo alebo v lete. A na jeseň a v zime tiež? Určite tiež, predovšetkým v blízkosti teplých radiátorov! A kladú ich po tisícoch. Bojujte s nimi proste celý rok!

ČERVY

Ak zabránite šíreniu vajíčok červov, znížite tým nebezpečenstvo, ktoré by hrozilo zvieraťu aj vám. Ako na to?

 • Ihneď likvidujte trus svojho maznáčika.
 • Jeho pelech udržujte neustále v čistote.
 • Pravidelne vymývajte zvieraťu misku na jedlo.
 • Kefujte pravidelne zvieraťu srsť.

ŠKRKAVKY

Prečítali ste si dobre tipy? Tu sú ďalšie nápady, ako škrkavkám pekne znepríjemniť život:

 • Nenechávajte psa oňuchávať trus cudzích psov.
 • Umývajte si pravidelne ruky.
 • Svojho psa pravidelne odčervujte.

Škrkavky môžu vyvolať u človeka vážne choroby. Ich vajíčka si môžete domov priniesť veľmi ľahko na topánkach alebo na bicykli. Vyhnite sa tomu, aby vám vajíčka zostali na rukách. Umývajte si pravidelne ruky, najmä keď ste práve svojho psa alebo mačku kefovali.

Keď zhltnete vajíčko škrkavky, môže sa škrkavka dostať do očí a spôsobiť tak slepotu. Našťastie sa to nestáva tak často, ale je to skutočne nebezpečné.

Aké je najdôležitejšie preventívne opatrenie? Dôkladne zbierať trus po svojich maznáčikoch! Keď to tak budú robiť všetci, nedostanú sa vajíčka do domáceho prostredia a riziko nákazy sa zníži. Riziko samozrejme nebude nulové nikdy, pravidelné odčervenie teda nie je žiadny prehnaný luxus!

PÁSOMNICE

Ako sa vyhnúť pásomniciam? Dodržiavajte tieto všeobecné pravidlá:

 • Kontrolujte pravidelne Vášho maznáčika ak často loví vonku a prichádza do kontaktu s korisťou.
 • Chráňte ho pred napadnutím blchami, pretože blchy sú často prenášačmi pásomnice.

KLIEŠTE

Češte a kefujte zvieraťu pravidelne srsť a dobre ho prehliadajte či nemá na koži kliešťa. Na jeho odstránenie použite vždy pinzetu na kliešte (nevytrhávajte ho)! Ak sa zviera často zdržiava vonku, je ošetrenie proti kliešťom skutočne nutné.

PĽÚCNE ČERVY

Pľúcne červy môžu vyvolať u psa vážne ochorenia. Dávajte teda dobrý pozor, ak ste vonku. Mnohé bežné prostriedky na odčervenie na pľúcne červy neúčinkujú. Určite teda poproste o radu veterinára.

ŠVOLY

Švoly napádajú hlavne mladé a oslabené psy. Pravidelná kontrola často stačí k tomu, aby sme švoly ľahko odhalili. V takom prípade môžete ihneď začať liečbu.

UŠNÝ SVRAB

Ušný svrab spôsobený roztočmi je veľmi nákazlivý. Má váš pes svrab? Potom musíte ihneď ošetriť tiež všetky ostatné zvieratá v domácnosti a dezinfikovať prostredie. Nezabudnite ani na svoju vlastnú posteľ!

SRDCOVÉ ČERVY

Komáre môžu prenášať nebezpečné ochorenia, ako sú dirofilariózy (srdcová a podkožná červivosť). Srdcový červ je nebezpečný už nielen vo vzdialených krajinách. Ak plánujete dovolenku v niektorých stredomorských destináciách, ako sú Chorvátsko a Taliansko, je nevyhnutné myslieť aj na vášho štvornohého priateľa, ktorý pocestuje s vami. Avšak požiadajte o radu vášho veterinára, či aj vo vašej oblasti nezaznamenal výskyt srdcových červov.

AKÉ OŠETRENIE ZVOLIŤ?

Môžete si vybrať z desiatok rôznych možností, ako zviera uchrániť pred parazitmi. Dobre sa poraďte s veterinárom alebo odborníkom, aby ste vhodne zvolili veterinárne lieky a najdôležitejšie parazity udržali v bezpečnej vzdialenosti od zvieraťa.