Tenkohlavce

Tenkohlavce

Ako vyzerajú a kde žijú?

1

Tenkohlavce majú silnú hlavičku a charakteristický bičíkovitý chvostík.
Dospelé jedince tohto parazita žijú v hrubom čreve a stretneme sa s nimi predovšetkým u psov.
Tenkohlavce sa zavŕtajú hlavičkou do steny čreva, porušia tak sliznicu a živia sa krvou a tkanivovým mokom.

2

Ako môže pes alebo mačka chytiť tenkohlavca?

Psy sa môžu infikovať požraním vajíčok, ktoré sa dostali do vonkajšieho prostredia s trusom infikovaných psov.

3

Aké sú príznaky napadnutia môjho psa alebo mačky týmto parazitom?

Ťažké nákazy sa môžu prejavovať hnačkou.

4

Je tento parazit škodlivý pre zdravie človeka?

Môže dôjsť k napadnutiu týmto parazitom aj u človeka, ide ale len o výnimočné prípady.

Otázky a odpovede k tejto téme

 

Najčastejšie sa vyskytujúce druhy červov u psov a mačiek sú škrkavky a pásomnice. Obidva druhy žijú v gastrointestinálnom trakte a môžu spôsobiť trvalé poškodenie. Škrkavky majú telo ako dážďovka. Pásomnica je skôr plochá a vyzerá ako rad na seba napojených článkov spojených nitmi. Často sa vyskytujúce škrkavky sú škrkavka detská, machovec a tenkohlavec.

Nebezpečnejší než pásomnice a škrkavky, ale našťastie vzácnejší, je srdcový červ. Žije v srdci alebo v pľúcnej tepne psa alebo mačky a môže spôsobiť vážne ochorenie.

Áno. Hlavne u malých detí a starších a oslabených ľudí.

  • Škrkavky prežívajú v ľudskom tele v larválnom štádiu. Tieto larvy dokážu prevŕtať stenu čreva a môžu sa rozšíriť do oblasti pečene, pľúc, očí alebo mozgu. Deti s astmou často reagujú na škrkavky silnou alergiou.
  • Machovce zostávajú v koži človeka nejakú dobu a tam tiež umierajú. Medzitým ale spôsobia podráždenie a svrbenie.
  • Pásomnice môžu prenášať nakazené zvieratá alebo sa môžu dostať do tela požitím neumytých lesných plodov. To môže viesť kalveolárnej echinokokóze, obávanému ochoreniu, ktoré ťažko poškodzuje pečeň.

Nákaza sa u väčšiny dospelých zvierat neprejaví okamžite. A preto je to tak nebezpečné, pretože sa môže nepozorovane preniesť na šteňatá, mačiatka a človeka (ohrozené sú predovšetkým deti a starší ľudia).

Mladé zvieratá často vykazujú príznaky ako sú matná srsť, hnačka, kašeľ a znížený apetít, a to ihneď po napadnutí. Poraďte sa teda so svojím veterinárom a odoberte vzorku trusu zvieraťa. Jednoduchá kontrola ihneď preukáže či zviera trpí nákazou červami.

Šteňatá prichádzajú na svet skoro vždy s červami v tele. Je treba ich najskôr štyrikrát odčerviť veterinárnym liekom Drontal Junior perorálna suspenzia pre psy (t.j. 2., 4., 8. a 12. týždeň). Potom musí nasledovať ešte odčervenie v 4., 5. a 6. mesiaci. Potom sa pes odčervuje podľa odporúčania štyrikrát za rok. Drontal Junior perorálna suspenzia pre psy a Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg tablety sú vhodné veterinárne lieky pre pravidelné odčervenie.Tenkohlavce: ak potrebujete viac informácií o týchto parazitoch, spýtajte sa svojho veterinára!