Dirofilaria immitis (Srdcové červy)

Dirofilaria immitis (Srdcové červy)

Ako vyzerajú a kde žijú?

1

Srdcové červy sa nachádzajú v pľúcnych tepnách a tepnách pravej srdcovej komory infikovaných psov a mačiek.
Dospelé jedince majú bielu farbu, tenké vláknité (alebo nitkovité) telo s kužeľovito zakončenou hlavičkou. Majú dĺžku od 12 do 30 cm, ale nikdy ich nemožno vidieť, pretože žijú vo vnútri tela napadnutého zvieraťa. Larvy (nazývané mikrofilárie) putujú krvným obehom a sú mikroskopicky malé.

Advocate Hond
2

Ako môže dôjsť k nákaze psa alebo mačky srdcovým červom?

V Európe sa so srdcovými červami môžeme stretnúť najmä na juhu, kde predstavujú riziko pre domáce zvieratá, ktoré sem alebo do iných častí sveta prídu na dovolenku.
Prenášajú ich infikované komáre.

3

Aké sú príznaky nákazy domáceho zvieraťa týmto parazitom?

Ak sa zviera nakazí srdcovým červom na dovolenke v zahraničí a nie je ihneď liečené, môže ochorenie viesť k príznakom ako je vysoký krvný tlak, zlyhávanie srdca, dýchacie ťažkosti, apatickosť a dokonca úmrtie.

4

Je tento parazit škodlivý pre zdravie človeka?

Človek sa môže v ojedinelých prípadoch nakaziť srdcovým červom pri napadnutí infikovaným komárom, taký prípad bol zaznamenaný len v USA.

Otázky a odpovede k tejto téme

 

Najčastejšie sa vyskytujúce druhy červov u psov a mačiek sú škrkavky a pásomnice. Obidva druhy žijú v gastrointestinálnom trakte a môžu spôsobiť trvalé poškodenie. Škrkavky majú telo ako dážďovka. Pásomnica je skôr plochá a vyzerá ako rad na seba napojených článkov spojených nitmi. Často sa vyskytujúce škrkavky sú škrkavka detská, machovec a tenkohlavec.

Nebezpečnejší než pásomnice a škrkavky, ale našťastie vzácnejší, je srdcový červ. Žije v srdci alebo v pľúcnej tepne psa alebo mačky a môže spôsobiť vážne ochorenie.Dirofilaria immitis (Srdcové červy): ak potrebujete viac informácií o týchto parazitoch, spýtajte sa svojho veterinára!