Pásomnica

Pásomnica

Ako vyzerá a kde žije?

1

Pásomnica vyzerá ako dlhá, plochá šnúrka alebo pásik, rozdelený na dieliky.
S dospelou pásomnicou sa stretávame v tenkom čreve.
Keď pásomnica vyrastie do plnej veľkosti, začne strácať spolu s vajíčkami články svojho tela, ktoré sa dostávajú do mačacieho a psieho trusu, kde sú viditeľné voľným okom (vyzerajú ako malé pohybujúce sa „zrnká ryže“!).

Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg tablety
2

Ako môže pásomnica napadnúť psa alebo mačku?

Mačky a psy sa nakazia požitím infikovaného medzihostiteľa.
Zvieratá je nutné častejšie ošetriť proti pásomnici ak pravidelne lovia a chodia von alebo prichádzajú do kontaktu s mŕtvymi zvieratami ako sú ovce/dobytok alebo s ich kostrami.
U najčastejšie sa vyskytujúceho druhu pásomnice je medzihostiteľom blcha, nakaziť sa teda môžu aj domáce mačky, keď blchy zožerú.

3

Aké sú príznaky nákazy týmto parazitom u psa alebo mačky?

Je možné, že vaše zviera má pásomnicu a vy si to nevšimnete, pretože u dospelých pásomníc nie sú často na psovi či mačke zjavné žiadne príznaky.
Články pásomnice, ktoré sa dostávajú do trusu, môžu spôsobiť podráždenie, čo vedie k tomu, že sa vaše zvieratá na príslušných miestach nadmerne lížu, alebo sa „sánkujú“ zadnou časťou tela po podlahe.
Ďalej sa môže objaviť zvracanie alebo hnačka.

4

Je tento parazit škodlivý pre zdravie človeka?

V extrémnych prípadoch, keď človek omylom zje vajíčka určitých druhov pásomnice, môžu vznikať v niektorých tkanivách tela cysty.

Otázky a odpovede k tejto téme

 

Nákaza sa u väčšiny dospelých zvierat neprejaví okamžite. A preto je to tak nebezpečné, pretože sa môže nepozorovane preniesť na šteňatá, mačiatka a človeka (ohrozené sú predovšetkým deti a starší ľudia).

Mladé zvieratá často vykazujú príznaky ako sú matná srsť, hnačka, kašeľ a znížený apetít, a to ihneď po napadnutí. Poraďte sa teda so svojím veterinárom a odoberte vzorku trusu zvieraťa. Jednoduchá kontrola ihneď preukáže či zviera trpí nákazou červami.

Červy sú parazity, ktoré žijú v tele psa. Často sa schovávajú v črevách alebo pod kožou. Tu sa množia. Vyživujú sa na úkor zvieraťa. Všimnete si ich pravdepodobne až vtedy, keď je vaše zviera vážne infikované alebo oslabené.Pásomnica: ak potrebujete viac informácií o týchto parazitoch, spýtajte sa svojho veterinára!