Francúzsky srdcový červ

Francúzsky srdcový červ

Ako vyzerá a kde žije?

1

Angiostrongylus vasorum (francúzsky srdcový červ) sa objavuje v cievach srdca a pľúc a pre psy môže byť smrteľný.
Dospelé jedince A. vasorum sú tenké červy dĺžky asi 2,5 cm, ale nikdy nie sú vidieť, pretože zostávajú vo vnútri tela infikovaného psa alebo líšky. Larvy opúšťajú telo prostredníctvom stolice a pre ich mikroskopickú veľkosť ich nie je možné spozorovať voľným okom.

Advocate Hond
2

Ako vzniká nákaza francúzskym červom u psov a mačiek?

Psy sa môžu nakaziť týmto život ohrozujúcim parazitom ak zhltnú infikovaného slimáka alebo slizniaka. Posledné výskumy preukázali, že na prenos stačí olízať slizovú stopu.
A. vasorum je pozorovaný stále častejšie. Predtým sa tento červ objavoval len u psov, ktoré pobývali v zahraničí, ale pred niekoľkými rokmi sa tento parazit definitívne usadil aj u nás.
Slimáky a slizniaky môžu byť veľmi malé. I keď ich psy nepožerú vedome, môžu sa do ich tela dostať omylom tým, že psy žujú trávu, pijú z misiek na vodu umiestnených vonku, ňuchajú nosom v blízkosti zeme alebo sa hrajú vonku s hračkou.

3

Aké sú príznaky nákazy domáceho zvieraťa týmto parazitom?

Ťažkosti môžu byť veľmi rôznorodé, ale patrí k nim väčšinou kašeľ, rýchla únava, úbytok hmotnosti, znížená chuť do jedla, zvracanie, hnačka, nadmerné krvácanie z drobných poranení a kŕče. Pes môže trpieť jedným z týchto príznakov alebo kombináciou dvoch či viac z nich.
Ak je psovi poskytnutá včasná liečba, dochádza k úplnému vyliečeniu.
Ak nie je pes liečený, môže preňho byť parazit smrteľný.
Je možné, že sa zviera opakovane nakazí aj po úspešnej liečbe. Nepretržitá preventívna starostlivosť teda stojí iste za úvahu.

4

Je tento parazit škodlivý pre zdravie človeka?

Angiostrongylus vasorum (francúzsky srdcový červ) sa nepovažuje za parazita ohrozujúceho zdravie človeka.Francúzsky srdcový červ: ak potrebujete viac informácií o týchto parazitoch, spýtajte sa svojho veterinára!