Crenosoma vulpis

Crenosoma vulpis

Ako vyzerá a kde žije?

1

Crenosoma vulpis, známa tiež ako ‘pľúcna motolica’, sa objavuje u psov a líšok a žije v mnohých častiach sveta. Na Slovensku sa vyskytuje u psov, ale môže sa vyskytovať aj u voľne žijúcich zvierat ako sú líšky.
Dospelé jedince Crenosoma vulpis žijú v dýchacích cestách pľúc infikovaných psov a líšok.
Dospelé samičky majú dĺžku asi 10-14 mm (samčeky sú kratšie, asi 6 mm).

2

Ako môže dôjsť k infekcii psa alebo mačky parazitom Crenosoma vulpis?

Psy sa nakazia C. vulpis, keď zhltnú infikovaného slimáka alebo slizniaka, v poslednej dobe bolo preukázané, že stačí olízať len ich slizovú stopu.
Vzhľadom k tomu, že sa týmto parazitom môžu nakaziť aj líšky, dochádza k ďalšiemu rozšíreniu, keďže líšky roznášajú larvy parazita do vonkajšieho okolia.

3

Aké sú príznaky nákazy mačky alebo psa týmto parazitom?

Táto parazitóza u psov väčšinou súvisí s dýchaním a príznaky môžu byť v podobe kašľa, sťaženého dýchania, nádchy a dávenia.
Infekcia C. vulpis je u psov zriedkakedy smrteľná.

4

Je tento parazit škodlivý pre zdravie človeka?

Crenosoma vulpis sa nepovažuje za parazita nebezpečného pre človeka.

5

Angiostrongylus vasorum

Crenosoma vulpis, tiež ako ‘pľúcna motolica’ nie je to isté ako Angiostrongylus vasorum (nazývaný tiež francúzsky srdcový červ). Francúzsky srdcový červ Angiostrongylus vasorum získal v nedávnej dobe veľkú publicitu, pretože tento parazit môže byť pre psy, ktoré nie sú liečené, smrteľne nebezpečný. Ďalšími napadnutými zvieratami bývajú aj líšky. Ak sa chcete o tomto parazitovi dozvedieť viac, navštívte našu záložku venovanú Angiostrongylus vasorum.Crenosoma vulpis: ak potrebujete viac informácií o týchto parazitoch, spýtajte sa svojho veterinára!