Často kladené otázky

Červy sú parazity, ktoré žijú v tele psa. Často sa schovávajú v črevách alebo pod kožou. Tu sa množia. Vyživujú sa na úkor zvieraťa. Všimnete si ich pravdepodobne až vtedy, keď je vaše zviera vážne infikované alebo oslabené.

Najčastejšie sa vyskytujúce druhy červov u psov a mačiek sú škrkavky a pásomnice. Obidva druhy žijú v gastrointestinálnom trakte a môžu spôsobiť trvalé poškodenie. Škrkavky majú telo ako dážďovka. Pásomnica je skôr plochá a vyzerá ako rad na seba napojených článkov spojených nitmi. Často sa vyskytujúce škrkavky sú škrkavka detská, machovec a tenkohlavec.

Nebezpečnejší než pásomnice a škrkavky, ale našťastie vzácnejší, je srdcový červ. Žije v srdci alebo v pľúcnej tepne psa alebo mačky a môže spôsobiť vážne ochorenie.

Vstupných brán, kade sa červy dostanú do tela psa alebo mačky, je niekoľko. Nepodceňujte riziko nákazy, červy nakladú až 200 000 vajíčok za deň a jedno jediné stačí na to, aby vyvolalo nákazu. Vajíčka zostávajú navyše infekčné až 3 roky. Každá cestička alebo chodník môže byť posiaty vajíčkami červov. Nebezpečenstvo hrozí aj domácim maznáčikom, ktorí nechodia von. Vajíčka červov si totiž môžete priniesť domov prilepené na topánkach.

Škrkavky sa prenášajú štyrmi spôsobmi:

 • prostredníctvom maternice, pred narodením (temer všetky šteňatá sa rodia infikované škrkavkou);
 • prostredníctvom materského mlieka (u mačiatok a šteniat);
 • prostredníctvom koristi (mŕtvy vtáčik alebo hlodavec);
 • prostredníctvom infikovaného trusu iných zvierat.

Machovce sa šíria ako škrkavky, ale môžu sa dostať do tela tiež kožou.

Pásomnice potrebujú medzihostiteľa ako je hlodavec alebo blcha.

Nákaza sa u väčšiny dospelých zvierat neprejaví okamžite. A preto je to tak nebezpečné, pretože sa môže nepozorovane preniesť na šteňatá, mačiatka a človeka (ohrozené sú predovšetkým deti a starší ľudia).

Mladé zvieratá často vykazujú príznaky ako sú matná srsť, hnačka, kašeľ a znížený apetít, a to ihneď po napadnutí. Poraďte sa teda so svojím veterinárom a odoberte vzorku trusu zvieraťa. Jednoduchá kontrola ihneď preukáže či zviera trpí nákazou červami.

Áno. Hlavne u malých detí a starších a oslabených ľudí.

 • Škrkavky prežívajú v ľudskom tele v larválnom štádiu. Tieto larvy dokážu prevŕtať stenu čreva a môžu sa rozšíriť do oblasti pečene, pľúc, očí alebo mozgu. Deti s astmou často reagujú na škrkavky silnou alergiou.
 • Machovce zostávajú v koži človeka nejakú dobu a tam tiež umierajú. Medzitým ale spôsobia podráždenie a svrbenie.
 • Pásomnice môžu prenášať nakazené zvieratá alebo sa môžu dostať do tela požitím neumytých lesných plodov. To môže viesť kalveolárnej echinokokóze, obávanému ochoreniu, ktoré ťažko poškodzuje pečeň.
 • umývať si ruky: pred jedlom, po hraní alebo práci na záhrade, po kontakte so psami a mačkami;
 • zbierať trus po svojom maznáčikovi;
 • mačaciu toaletu vypláchnuť vriacou vodou;
 • vyvarovať sa kontaktu s voľne pobiehajúcimi psami, mačkami a líškami;
 • nejesť neumyté lesné plody;
 • nepodávať psom ani mačkám žiadne surové vnútornosti;
 • ošetriť psa či mačku vhodnými prípravkami proti blchám, pretože sú pre pásomnice obľúbenými medzihostiteľmi.

Použite vhodné prípravky proti blchám. Odčervujte svojho psa veterinárnym liekom Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg tablety a mačku veterinárnym liekom Drontal tablety.

Ideálna frekvencia odčervenia závisí od veku zvieraťa a rizika nákazy. Napríklad šteňatá a mačiatka sa musia odčervovať častejšie než dospelé zvieratá.

Mohli by ste odčervovať len v prípade, že to zviera skutočne potrebuje? Psí alebo mačací trus možno nechať pravidelne kontrolovať či neobsahuje červy a vajíčka červov. V takom prípade môžete cielene zasiahnuť.

Upozornenie: veterinárne lieky na odčervenie fungujú len v dobe podania. V tej chvíli podľahnú veterinárnemu lieku všetky červy v tele. Zviera sa samozrejme môže nakaziť hneď nasledujúci deň, ale vzhľadom na čas, ktorý je potrebný, aby prebehol celý životný cyklus od kladenia vajíčok až po dospelé jedince, je jedno ošetrenie za tri mesiace dostatočné.

Šteňatá prichádzajú na svet skoro vždy s červami v tele. Je treba ich najskôr štyrikrát odčerviť veterinárnym liekom Drontal Junior perorálna suspenzia pre psy (t.j. 2., 4., 8. a 12. týždeň). Potom musí nasledovať ešte odčervenie v 4., 5. a 6. mesiaci. Potom sa pes odčervuje podľa odporúčania štyrikrát za rok. Drontal Junior perorálna suspenzia pre psy a Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg tablety sú vhodné veterinárne lieky pre pravidelné odčervenie.

Veterinárne lieky radu Drontal sú širokospektrálne veterinárne lieky na odčervenie. To znamená, že účinkujú proti všetkým závažným druhom škrkaviek a pásomníc u psov. Veterinárne lieky stačí podať len jedenkrát v priebehu ošetrenia. Pre psy sú v ponuke tablety s hovädzou príchuťou.

Prečítajte si viac o veterinárnych liekoch Drontal Junior perorálna suspenzia pre psy, Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg tablety a Drontal Dog Flavour XL 525/504/175 mg tablety.

Veterinárne lieky radu Drontal sú širokospektrálne veterinárne lieky na odčervenie. To znamená, že účinkujú proti všetkým závažným druhom škrkaviek a pásomníc u mačiek. Veterinárne lieky stačí podať len jedenkrát v priebehu ošetrenia.

Prečítajte si viac o veterinárnom lieku Drontal tablety.

Mačky sa majú na pozore pred všelijakými neznámymi vecami, ktorými by ste ich chceli kŕmiť. Veterinárne lieky na odčervenie nie sú medzi nimi žiadnou výnimkou. Napriek tomu ich môžete pomerne ľahko prekabátiť a celkom ľahko do nich dostať potrebné látky:

- tablety roztlačte a zmiešajte s jedlom;

- otvorte mačke papuľku tak, že zatlačíte na kútiky a tabletu rýchlo vložte na jazyk;

- v prípade potreby použite tzv. „striekačku na lieky“ (injekčná striekačka, ktorou vstreknete mačke liek zmiešaný s vodou až do krku).

 • Blcha môže prežívať na psovi až 140 dní.
 • Samička blchy nakladie počas svojho života niekoľko tisíc vajíčok (denne až 50!), ktoré sú roznášané všade tam, kde sa zviera pohybuje (koberce, pelechy, postele, kreslá, pohovky,…). Preto je dôležité ošetriť vhodnými prípravkami aj okolie zvieraťa (napr. Bolfo sprejom).
 • Alergia na blšie uhryznutie je najčastejším kožným problémom u psov. Jediné blšie uhryznutie môže u alergického zvieraťa spôsobiť intenzívne svrbenie pretrvávajúce až 3 týždne.
 • Blcha je najdôležitejším medzihostiteľom pásomnice. Preto je dôležité zároveň s odblšením zviera tiež odčerviť (napr. veterinárnymi liekmi radu Drontal).
 • Blcha môže prežívať na mačke až 140 dní.
 • Samička blchy nakladie počas svojho života niekoľko tisíc vajíčok (denne až 50!), ktoré sú roznášané všade tam, kde sa zviera pohybuje (koberce, pelechy, postele, kreslá, pohovky,…). Preto je dôležité ošetriť vhodnými prípravkami aj okolie zvieraťa (napr. Bolfo sprejom).
 • Alergia na blšie uhryznutie je najčastejším kožným problémom u mačiek. Jediné blšie uhryznutie môže u alergického zvieraťa spôsobiť intenzívne svrbenie pretrvávajúce až 3 týždne.
 • Blcha je najdôležitejším medzihostiteľom pásomnice. Preto je dôležité zároveň s odblšením zviera tiež odčerviť (napr. veterinárnymi liekmi radu Drontal).

Mačky a psy, ktoré majú blchy, sa často škrabú – to je jasný dôkaz.

Jasne preukázateľné sú blchy najskôr pri koreni chvosta. Pri vyčesávaní srsti jemným hrebeňom zo zvieraťa vykukujú tmavé krútiace sa „semienka“. Ak vylučujú červenú tekutinu, keď ich položíte na mokrý papier, sú to dospelé blchy.

Blchy sú nepríjemné najmä preto, že ich uhryznutie spôsobuje svrbenie. Zviera sa potom tam, kde ho to svrbí, škrabe a vznikajú tak holé miesta a poranenie kože. Niektoré zvieratá majú na uhryznutie blchami alergickú reakciu, čím sa svrbenie a škrabanie zintenzívňuje.

Blchy sú tiež častými prenášačmi ochorení a aj iných parazitov.

Blchy sa dožívajú o niečo dlhšie než štyri mesiace. To je dostatočne dlho na to, aby nakládli veľké množstvo vajíčok a preniesli množstvo pásomníc.

Vývoj od vajíčka po blchu trvá najmenej dva až tri týždne. Ak je teplé počasie, proces sa urýchli na niekoľko dní. Ak je väčšia zima, môže sa vývoj vajíčka zastaviť až na pol roka, než sa z neho vyvinie dospelá blcha.

Blchy sú urputné a nenechajú sa len tak zlikvidovať. Ak sa vám nedarí dostať zamorenie blchami pod kontrolu, môže to byť následkom:

 • Prežívajúcich kukiel: blchy v kuklách nezahynú a vyliahnu sa proste vtedy, až príde ich čas. K vyhubeniu aj týchto bĺch je nevyhnutné ošetriť opakovane prostredie. Zviera by malo byť za normálnych okolností chránené ak ste použili veterinárny liek na hubenie bĺch, ktorý má kontaktný účinok ako je Bolfo a Foresto obojok (pre psy aj mačky), pretože potom sa blcha nemôže zahryznúť a nemôže teda spôsobiť žiadne ťažkosti.
  Tip: Skôr, ako po prvýkrát použijete kozmetický prostriedok proti blchám na vonkajšie prostredie, napr. Bolfo sprej, venujte polhodinu vysávaniu. Vibrácie vylákajú blchy z kukiel a následkom toho útok spreja proti blchám neprežijú.
 • Zabudnuté kúty: blchy sú malé a domáci pes alebo mačka ich rozširujú po všetkých zákutiach domu. Nevynechávajte preto žiadne zákutia pri ošetrení vonkajšieho prostredia.
 • Externé vplyvy: Hral sa pes vonku s nakazeným zvieraťom? Tak vás asi rýchlo znovu navštívia blchy.

Spoločnosť Bayer spol. s r.o. vyrába rôzne liekové formy ochrany pred parazitmi. Všeobecne majú obojky dlhšiu dobu ochrany zvieraťa, záleží, čo je vašou preferenciou. Repelentný účinok má Advantix spot-on roztok pre psy a obojky z radu Foresto.

Advantix spot-on chráni psy nielen proti blchám, ale tiež proti kliešťom, komárom, pakomárom a bodavke maštaľnej (POZOR! Nepoužívať na mačky!). Má repelentný účinok.

Foresto obojok je určený pre psy aj mačky. Odpudzuje a hubí kliešte až 8 mesiacov - má repelentný účinok. Hubí blchy a ich vývojové štádiá.

Kiltix pre psov. Obojok, ktorý chráni psov proti kliešťom a blchám až 7 mesiacov. Rad Kiltix sú veterinárne lieky.

Bolfo sprej zbaví bĺch psa aj mačku, ale možno ním tiež ošetriť prostredie, v ktorom zviera žije.

Áno. Advantix nedovolí blchám, aby sa usadili na koži domáceho zvieraťa. Kozmetickým prípravkom v spreji Bolfo sprej udržíte bez bĺch aj obydlie.

Áno. Blchy majú radšej teplo než zimu, ale aj v zime si nájdu útulný kútik, kde sa bez ťažkostí usadia a množia. Prevencia je teda nutná celý rok.

Používajte vždy pinzetu alebo nástroj na odstraňovanie kliešťov.
1. Pomocou pinzety s úzkou špičkou alebo nástroja na odstraňovanie kliešťov kliešťa pevne uchopte za hlavičku v mieste prisatia, ak možno čo najbližšie ku koži.
2. Pomalým, stabilným a pevným ťahom vytiahnite kliešťa z kože. U niektorých nástrojov sa odporúča kliešťa vyťahovať krúživým pohybom.
3. Pokiaľ je kliešť zahryznutý, v žiadnom prípade jeho telo NESTLÁČAJTE, pretože výsledkom by mohlo byť uvoľnenie ešte väčšieho množstva slín do tela zvieraťa.
4. Hneď ako kliešťa vytiahnete, očistite miesto jemným mydlom a vodou.
5. Ak sa Vám nepodarí kliešťa z tela zvieraťa vytiahnuť celého, pokúste sa zvyšnú časť odstrániť tak, ako by ste odstraňovali triesku.
6. Postihnuté miesto niekoľko dní po odstránení kliešťa sledujte. Ak sa objaví začervenanie, kontaktuje veterinára.

Ak chcete zabrániť tomu, aby zviera chytilo nového kliešťa, použite najlepšie Advantix alebo Foresto.

Kliešte zostávajú na hostiteľovi zahryznuté dni až týždne podľa toho, o aký druh kliešťa ide. To je iste dostatočne dlhá doba na to, aby na hostiteľa mohol preniesť ochorenia. Je teda nevyhnutné, aby ste konali!

Áno. Aj keď je uhryznutie bezbolestné, vyvolá kliešť podráždenie. Horšie než miestne svrbenie je ale nebezpečenstvo vážnych ochorení ako je lymská borelióza, babezióza a anaplazmóza.

Kliešťa odstráňte vždy čo najrýchlejšie a správne. Ak tak urobíte včas, zabránite tým prenosu nebezpečných ochorení, napr. borelióze.

Advantix zabezpečuje tzv. hot foot effect („efekt horúcich nôh“). Kliešte, ktoré sa dostanú do styku s kožou ošetreného psa, reagujú, ako keby chodili po horúcej podložke. Nemajú dostatok času, aby sa na zvierati zachytili a spadnú z neho na zem, kde uhynú.

Kliešte prenášajú vážne ochorenia ako sú babezióza a lymská borelióza. Pokiaľ sa neprichytia, nemôžu nákazu na hostiteľa preniesť a máte istotu, že pes či mačka ani vy na nákazu neochoriete.

Advantix obsahuje permetrín, látku, ktorú telo mačky nerozkladá. Voľne preložené to teda znamená, že Advantix je pre mačku jedovatý. Rozhodne sa teda mačkám neaplikuje a ihneď sa poraďte s veterinárom ak prišla mačka do kontaktu s permetrínom.

Veterinárny liek zostáva účinný aj pri namočení zvieraťa. Každopádne by sa ale ošetrené zviera malo vyvarovať dlhému, intenzívnemu kontaktu s vodou. V prípadoch častého kúpania môže byť redukovaná doba účinku. V týchto prípadoch nepoužívajte opakované podanie častejšie ako raz týždenne.

Ak pes potrebuje šampónovanie, malo by byť vykonané pred podaním Advantixu alebo aspoň 2 týždne po aplikácii k zabezpečeniu optimálnej účinnosti veterinárneho lieku.

Mačky sa majú na pozore pred všelijakými neznámymi vecami, ktorými by ste ich chceli kŕmiť. Prostriedky na odčervenie nie sú medzi nimi žiadnou výnimkou. Napriek tomu ich môžete pomerne ľahko prekabátiť a celkom ľahko do nich dostať potrebné látky:

 • tablety roztlačte a zmiešajte s jedlom;
 • otvorte mačke papuľku tak, že zatlačíte na kútiky a tabletu rýchlo vložte na jazyk;
 • v prípade potreby použite tzv. „striekačku na lieky“ (injekčná striekačka, ktorou vstreknete mačke liek zmiešaný s vodou až do krku).

Advantix a Foresto zabezpečujú tzv. hot foot effect („efekt horúcich nôh“). Kliešte, ktoré sa dostanú do styku s kožou ošetreného psa, reagujú, ako keby chodili po horúcom povrchu. Nemajú dostatok času, aby sa na zvierati zachytili a spadnú z neho na zem, kde uhynú.

Vyberte obojok z ochranného obalu tesne pred nasadením. Obojok rozviňte a odstráňte prípadné kúsky plastových spojok. Nasaďte zvieraťu obojok na krk tak, aby nebol príliš utiahnutý (pri správnom nasadení možno pod obojok vsunúť 2 prsty). Voľný koniec obojku pretiahnite pútkom a odstrihnite presahujúcu časť vo vzdialenosti 2 cm za pútkom. Obojok musí byť stále nasadený počas ochrannej doby 8 mesiacov. Po uplynutí ochrannej doby obojok snímte. Pravidelne kontrolujte či je obojok správne utiahnutý. Ak je to nutné, najmä u rýchlo rastúcich mačiatok/šteniat, povoľte ho.

Áno. Foresto si udržuje účinnosť aj keď sa zviera namočí.

Štúdie preukazujú, že jednorazové ponorenie do vody alebo umytie šampónom jedenkrát za mesiac nijako výrazne neskráti osemmesačnú účinnosť obojku. Účinnosť proti blchám sa však postupne znižuje od piateho mesiaca.

Obojok Foresto je založený na inovatívnej a patentovanej polymerovej matrici. Ta zabezpečuje, že sa účinná látka pomaly a nepretržite uvoľňuje počas doby 7-8 mesiacov. Navyše obojok Foresto kliešte nielen odpudí, ale tiež zahubí.

Bezpečnostný systém obojku Foresto zabezpečuje, že sa mačka nemôže uškrtiť. Foresto je tiež bez zápachu a nedráždi.

Obojok Foresto je užívateľsky príjemný a možno ho jednoducho nasadiť.

Vyberte obojok z ochranného obalu tesne pred použitím.
Rozviňte obojok a odstráňte prípadné zvyšky umelohmotných spojení na vnútornej strane obojku. Biely prášok, ktorý sa v týchto miestach nachádza, je jemná vrstva kyseliny stearovej na povrchu obojku. Stearová kyselina pomáha uvoľňovať obojok z výrobnej formy. Stearová kyselina je tuková zložka, je bezpečná a možno ju dokonca použiť do potravín. Keď obojok Foresto nasadíte, môžete pomocou bezpečnostného zapínania upraviť jeho dĺžku tak, že prebytočnú časť obojku pretiahnete očkom tak, aby bola nastavená správna dĺžka. Správnu dĺžku upraveného obojku skontrolujete tak, že pretiahnete medzi krkom zvieraťa a obojkom Foresto dva prsty. Pritom nesmie byť obojok tak voľný, že by sa mohol pretiahnuť cez hlavu. To platí najmä u mačiek. Kontrolujte pravidelne napnutie obojku, prípadne ho upravte, najmä u šteňaťa alebo mačiatka, ktoré ešte rastie. Prebytočnú dĺžku obojku nad 2 cm odstrihnite.

Obojok Foresto obsahuje polymérovú maticu, v ktorej sú uložené dve účinné zložky: imidakloprid a flumetrín. Výskumy in vitro preukázali, že tieto dve aktívne zložky účinkujú v obojku Foresto synergicky. Cez mikrovrstvu na povrchu obojku sa postupne uvoľňujú malé množstvá týchto látok. Aktívne zložky obojku Foresto sa rozšíria z tejto mikrovrstvy do mazovej vrstvy v koži a srsti. Neutrálne oleje v tejto vrstve napomáhajú difúzii a rozprestretiu po celej mazovej vrstve. Tento proces reguluje rozdiel medzi koncentráciou na matici obojku a na povrchu obojku, čím dochádza k veľmi presnému dávkovaniu. Aktívne zložky putujú do mazovej vrstvy vo chvíli, keď je to potrebné, čím sa neustále udržuje optimálne nízka ochranná dávka počas doby 8 mesiacov.

Aktívne zložky sú uložené v polymérovej matici a do mazovej vrstvy kože sa vylučujú len malé množstvá, kde sa tiež naviažu. Obojok sa z tohto dôvodu považuje za bezpečný. Potvrdilo sa to aj v rade výskumov bezpečnosti pre užívateľa. Zviera teda môžete bezpečne hladkať aj po nasadení obojku.

Podobne ako u ostatných veterinárnych liekov, nedovoľte deťom hrať sa s obojkom alebo si ho dávať do úst.
Zvieratám, ktoré nosia tento obojok, by nemalo byť dovolené spať spoločne v posteli so svojimi majiteľmi, najmä nie s deťmi.
Ľudia so známou precitlivenosťou na niektorú zo zložiek obojku by sa mali vyhnúť kontaktu s týmto obojkom.
Všetky zvyšky a útržky obojku okamžite zlikvidujte.
Po nasadení obojku si umyte ruky studenou vodou.

Obojok Foresto podstúpil dôkladné bezpečnostné testovanie, vrátane hryzenia obojku domácimi zvieratami, zhltnutia kúska alebo celého obojku. Pretože najväčšia časť aktívnych zložiek je viazaná na obojkovú maticu, nie sú dostupné žiadne farmakokinetické údaje a ako jediný mierny vedľajší účinok bolo pozorované mierne podráždenie žalúdka (okrem iného hnačka), ktoré ustalo do 24 hodín.

V prípade, ktorý je málo pravdepodobný, že mačka niekde uviazne kvôli obojku Foresto, jej stačí vlastná sila na to, aby sa z uviaznutia vymanila prostredníctvom zvláštneho uvoľňovacieho mechanizmu. Tento mechanizmus sa uvoľní, keď naň pôsobí sila väčšia než 50 Newtonov (tá sa rovná sile mačky o hmotnosti 2 kg, ktorá vyskočí do výšky 40 cm). Keby sa tento mechanizmus z akýchkoľvek dôvodov zablokoval, zabezpečí druhý bezpečnostný mechanizmus, že sa obojok pri sile väčšej než 80 Newtonov vo vopred určenom mieste pretrhne.

Tieto bezpečnostné opatrenia sa preukázali aj v praxi. Firma Bayer použila rovnakú techniku na iných obojkoch pre psy a mačky, ktoré sa už dlhé roky používajú po celom svete. Na základe údajov o farmakovigilancii známych spoločnosti Bayer neboli v posledných rokoch nahlásené prípady, že by u nejakej mačky, ktorá nosila obojok s týmto mechanizmom, došlo k uškrteniu.

Dôležité je, aby sa na presahujúcu časť obojku neupevňovali žiadne predmety (napr. odrazky), pretože sa tým môže ochromiť bezpečnostný mechanizmus.

Firma Bayer odporúča veterinárom a majiteľom zvierat veľmi dôrazne, aby to nerobili. Neboli vykonané žiadne testy a môže to mať vplyv na mieru ochrany zvieraťa. Zviera je najlepšie chránené ak nosí obojok Foresto po celý rok. Ak sa však obojok Foresto dočasne sníme, môžete ho zvieraťu znovu bez problémov nasadiť.

Nie, vďaka nízkemu dávkovaniu regulovanému systémom uvoľňovania účinnej látky možno nasadiť zvieraťu nový obojok ihneď.

Veterinárny liek je odolný proti vode a zostáva účinný aj v prípade, že sa zviera namočí. Dlhotrvajúce a intenzívne pôsobenie vody alebo časté šampónovanie sa však neodporúča, pretože môže skrátiť trvanie účinku veterinárneho lieku.

Je možné, že kliešte, ktoré už pes mal pred ošetrením, nie sú do 48 hodín od nasadenia obojku usmrtené a zostávajú na psovi zahryznuté. Odporúča sa preto, aby boli odstránené všetky kliešte, ktoré už na sebe pes má v dobe nasadenia obojku. Prevencia pred nákazou novými kliešťami začína do dvoch dní od nasadenia obojku.

Môže nastať prípad, že sa obojok v priebehu nosenia povolí (v opačnom prípade sa naopak stane tesnejší, keď psík / mačička rastú). Obojok nasaďte presne podľa písomnej informácie. Pri správnom nasadení možno pod obojok vsunúť 2 prsty. Pravidelne kontrolujte, či je obojok správne utiahnutý, pretože ak je voľný, nespĺňa svoj účel.

Rovnako ako u každého iného produktu na trhu, nemôže ani obojok Foresto zabezpečiť 100 % účinnosť za každých okolností. Najmä v oblastiach s vysokým výskytom kliešťov nemožno jednotlivé kliešte vždy odpudiť a v zriedkavých prípadoch sa môžu jednotlivé kliešte na zviera prichytiť. Je preto dôležité, aby veterinári rovnako ako aj majitelia domácich zvierat napriek vysokej účinnosti obojku Foresto zostávali vo svojich očakávaniach realistickí.

Foresto je jediný obojok, ktorý vo svojom zložení využíva neutrálne olejové deriváty, čo podporuje fyzikálne a chemické vlastnosti matice a uvoľňovanie aktívnych zložiek. Tieto neutrálne oleje majú nielen priaznivý toxikologický a ekologický profil, ale umožňujú tiež migráciu aktívnych zložiek z matrice obojku von. Zabezpečuje to teda zvýšenú účinnosť a dobu trvania účinku bez toho, aby dochádzalo k znehodnocovaniu niektorých ďalších pozitívnych vlastností obojku.

Okrem toho má obojok Foresto nasledujúce vlastnosti, ktorými sa líši od iných obojkov:

 1. Foresto obsahuje imidakloprid v kombinácii s flumetrínom, ktoré účinkujú synergicky a hubia rovnako blchy ako aj kliešte.
 2. Foresto je proti blchám a kliešťom účinný až 8 mesiacov.
 3. Foresto je registrovaný pre použitie u psov aj mačiek.
 4. Foresto ponúka rýchlu ochranu proti kliešťom do 48 hodín.
 5. Foresto je bez zápachu.