Choroby

Parazity spôsobujú nepríjemné ochorenia. Zistite, aké ochorenia domácich maznáčikov a ľudí môžu vyvolať.

Upozornenie: informácie na tejto webovej stránke sú informatívne. Ak budete u svojho zvieraťa pozorovať príznaky choroby, poraďte sa s veterinárom.

Lymská borelióza

Príčinou lymskej boreliózy je baktéria ‘Borrelia burgdorferi’. Baktériu môžu prenášať kliešte – a to i na človeka. Počet prípadov sa za posledné roky výrazne zvýšil.

Lymská borelióza sa prenáša uhryznutím kliešťa a prejavuje sa horúčkou, zdurením lymfatických uzlín, chronickým zápalom kĺbov, zlou funkciou končatín, zápalom mozgových blán a srdcovými ťažkosťami. Tieto prejavy sa môžu objaviť dokonca aj niekoľko rokov po nakazení.

Jediné, čo možno proti nákaze urobiť, je predísť uhryznutiu kliešťom. Kto sa teda pohybuje pravidelne v prírode, mal by sa denne prezerať či nemá kliešťa.

Relevantné parazity:

Leishmanióza

Príčinou leishmaniózy je jednobunkový parazit (Leishmania infantum). Potrebuje dvoch hostiteľov, aby prežil: stavovce a phlebotomus. Nákaza sa prenesie takmer vždy slinami tohto hryzavého hmyzu.

Choroba sa objavuje v lokalitách, kde žije phlebotomus, predovšetkým v oblasti Stredozemného mora, Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky…

Nie každá nákaza vedie k rozvinutiu ochorenia. Ale ak choroba vypukne, ťažko sa lieči a zasahuje kožu aj vnútorné orgány. Na leishmaniózu môže ochorieť aj človek.

Relevantné parazity:

Babezióza (Horúčka Q)

Babeziózu, piroplazmózu alebo horúčku Q vyvoláva jednobunkový parazit Babesia canis alebo Babesia gibsoni. Chorobu prenášajú kliešte, ktoré infikujú červené krvinky psov.

Horúčka Q sa môže objaviť naraz, ale môže byť aj veľmi dlho v latentnom stave. Príznaky sú veľmi rôznorodé: horúčka, nechutenstvo, žltačka, nervové poruchy, problémy s obličkami a hnedý moč.

Rizika nakazenia sa môžeme obávať aj na Slovensku.

Relevantné parazity:

Anaplazmóza a Ehrlichióza

Anaplasma a Ehrlichia sú baktérie. Kliešte ich prenášajú na voľne žijúce zvieratá, domáce zvieratá a človeka. Postihujú biele krvinky.

Choré zvieratá alebo ľudia trpia vysokými horúčkami, úbytkom hmotnosti a všeobecne nevoľnosťami. Ehrlichióza môže viesť až k poruchám dýchania, nervovým poruchám alebo opuchom končatín a mieška.

Anaplazmóza je na Slovensku najčastejším ochorením vyvolaným kliešťami. Ehrlichióza zúri predovšetkým v južnej Európe.

Relevantné parazity: