Pásomnica

Pásomnica

Ako vyzerá a kde žije?

1

Pásomnica vyzerá ako dlhá, plochá šnúrka alebo pásik, rozdelený na dieliky.
S dospelou pásomnicou sa stretávame v tenkom čreve.
Keď pásomnica vyrastie do plnej veľkosti, začne strácať spolu s vajíčkami články svojho tela, ktoré sa dostávajú do mačacieho a psieho trusu, kde sú viditeľné voľným okom (vyzerajú ako malé pohybujúce sa „zrnká ryže“!).

Dronspot
2

Ako môže pásomnica napadnúť psa alebo mačku?

Mačky a psy sa nakazia požitím infikovaného medzihostiteľa.
Zvieratá je nutné častejšie ošetriť proti pásomnici ak pravidelne lovia a chodia von alebo prichádzajú do kontaktu s mŕtvymi zvieratami ako sú ovce/dobytok alebo s ich kostrami.
U najčastejšie sa vyskytujúceho druhu pásomnice je medzihostiteľom blcha, nakaziť sa teda môžu aj domáce mačky, keď blchy zožerú.

3

Aké sú príznaky nákazy týmto parazitom u psa alebo mačky?

Je možné, že vaše zviera má pásomnicu a vy si to nevšimnete, pretože u dospelých pásomníc nie sú často na psovi či mačke zjavné žiadne príznaky.
Články pásomnice, ktoré sa dostávajú do trusu, môžu spôsobiť podráždenie, čo vedie k tomu, že sa vaše zvieratá na príslušných miestach nadmerne lížu, alebo sa „sánkujú“ zadnou časťou tela po podlahe.
Ďalej sa môže objaviť zvracanie alebo hnačka.

4

Je tento parazit škodlivý pre zdravie človeka?

V extrémnych prípadoch, keď človek omylom zje vajíčka určitých druhov pásomnice, môžu vznikať v niektorých tkanivách tela cysty.

Otázky a odpovede k tejto téme

 

Najčastejšie sa vyskytujúce druhy červov u psov a mačiek sú škrkavky a pásomnice. Obidva druhy žijú v gastrointestinálnom trakte a môžu spôsobiť trvalé poškodenie. Škrkavky majú telo ako dážďovka. Pásomnica je skôr plochá a vyzerá ako rad na seba napojených článkov spojených nitmi. Často sa vyskytujúce škrkavky sú škrkavka detská, machovec a tenkohlavec.

Nebezpečnejší než pásomnice a škrkavky, ale našťastie vzácnejší, je srdcový červ. Žije v srdci alebo v pľúcnej tepne psa alebo mačky a môže spôsobiť vážne ochorenie.

Áno. Hlavne u malých detí a starších a oslabených ľudí.

  • Škrkavky prežívajú v ľudskom tele v larválnom štádiu. Tieto larvy dokážu prevŕtať stenu čreva a môžu sa rozšíriť do oblasti pečene, pľúc, očí alebo mozgu. Deti s astmou často reagujú na škrkavky silnou alergiou.
  • Machovce zostávajú v koži človeka nejakú dobu a tam tiež umierajú. Medzitým ale spôsobia podráždenie a svrbenie.
  • Pásomnice môžu prenášať nakazené zvieratá alebo sa môžu dostať do tela požitím neumytých lesných plodov. To môže viesť kalveolárnej echinokokóze, obávanému ochoreniu, ktoré ťažko poškodzuje pečeň.

Červy sú parazity, ktoré žijú v tele psa. Často sa schovávajú v črevách alebo pod kožou. Tu sa množia. Vyživujú sa na úkor zvieraťa. Všimnete si ich pravdepodobne až vtedy, keď je vaše zviera vážne infikované alebo oslabené.

Mačky sa majú na pozore pred všelijakými neznámymi vecami, ktorými by ste ich chceli kŕmiť. Prostriedky na odčervenie nie sú medzi nimi žiadnou výnimkou. Napriek tomu ich môžete pomerne ľahko prekabátiť a celkom ľahko do nich dostať potrebné látky:

  • tablety roztlačte a zmiešajte s jedlom;
  • otvorte mačke papuľku tak, že zatlačíte na kútiky a tabletu rýchlo vložte na jazyk;
  • v prípade potreby použite tzv. „striekačku na lieky“ (injekčná striekačka, ktorou vstreknete mačke liek zmiešaný s vodou až do krku).


Pásomnica: ak potrebujete viac informácií o týchto parazitoch, spýtajte sa svojho veterinára!