Choroby

Parazity spôsobujú nepríjemné ochorenia. Zistite, aké choroby domácich zvierat a ľudí môžu vyvolať.

Upozornenie: informácie na tejto webovej stránke sú informatívne. Ak u svojho zvieraťa spozorujete príznaky choroby, poraďte sa s veterinárom.

Choroba z mačacieho škrabnutia

Mačky, ktoré majú blchy, sú často bez jasných príznakov nositeľmi ochorenia z mačacieho škrabnutia (Bartonella henselae). Túto nebezpečnú baktériu môže mačka preniesť jediným škrabnutím alebo uhryznutím na človeka.

Za bežných okolností nepociťujeme z tejto baktérie žiadne ťažkosti. Staršie osoby, deti a ľudia so zníženou imunitou občas trpia príznakmi ako sú zdurené lymfatické uzliny, miestne podráždenie kože alebo bolesť hlavy.

Poranenie dobre prepláchnite a vydezinfikujte a v prípade, že sa objavia vyššie uvedené príznaky, vyhľadajte lekársku pomoc.

Relevantné parazity:

Lymská borelióza

Príčinou lymskej boreliózy je baktéria ‘Borrelia burgdorferi’. Baktériu môžu prenášať kliešte – a to i na človeka. Počet prípadov sa za posledné roky výrazne zvýšil.

Lymská borelióza sa prenáša uhryznutím kliešťa a prejavuje sa horúčkou, zdurením lymfatických uzlín, chronickým zápalom kĺbov, zlou funkciou končatín, zápalom mozgových blán a srdcovými ťažkosťami. Tieto prejavy sa môžu objaviť dokonca aj niekoľko rokov po nakazení.

Jediné, čo možno proti nákaze urobiť, je predísť uhryznutiu kliešťom. Kto sa teda pohybuje pravidelne v prírode, mal by sa denne prezerať či nemá kliešťa.

Relevantné parazity:

Kalciviróza (kýchacia choroba)

Ak mačka ochorie na kýchaciu chorobu, ide o poruchu dýchacieho systému, ktorá môže byť spôsobená množstvom vírusov a baktérií. Najmä vírusy môžu byť dlhú dobu prítomné v tele bez toho, aby sa prejavili nejaké príznaky ochorenia. Ochorenie sa potom šíri medzi mačkami prevažne priamym kontaktom so slinami alebo prostredníctvom bĺch.

Mačky trpiace kýchacím ochorením majú horúčku, vredy na jazyku a nádchu. Kýchacia choroba často vedie k zápalom očí, ďasien aj pľúc. Mačky s kýchacím ochorením skutočne často kýchajú. Ochorenie predstavuje veľké nebezpečenstvo najmä pre mladé mačky a mačiatka.

Relevantné parazity:

Anaplazmóza a Ehrlichióza

Anaplasma a Ehrlichia sú baktérie. Kliešte ich prenášajú na voľne žijúce zvieratá, domáce zvieratá a človeka. Postihujú biele krvinky.

Choré zvieratá alebo ľudia trpia vysokými horúčkami, úbytkom hmotnosti a všeobecne nevoľnosťami. Ehrlichióza môže viesť až k poruchám dýchania, nervovým poruchám alebo opuchom končatín a mieška.

Anaplazmóza je na Slovensku najčastejším ochorením vyvolaným kliešťami. Ehrlichióza zúri predovšetkým v južnej Európe.

Relevantné parazity:

Obličková nedostatočnosť

Mnoho starších mačiek trpí obličkovou nedostatočnosťou. Na tomto ochorení je nepríjemné, že sa príznaky prejavia až vo chvíli, keď obličky fungujú len na 25 %. V tomto štádiu už obličky nedokážu dostatočným spôsobom odfiltrovať odpadové látky z krvi, čo má všeobecne negatívne následky pre zdravie mačky.

Choré mačky prijímajú menej potravy, ale viac pijú, často vykonávajú malú potrebu, dlhšie spia a strácajú na hmotnosti. Často to vyzerá, ako keby mačka náhle ochorela, ale v skutočnosti je choroba už v pokročilom štádiu.

Odporúčame kontrolu pri každoročnom očkovaní od 7 rokov veku zvieraťa. Následky obličkovej nedostatočnosti možno znížiť podávaním potravy s nízkym obsahom fosfátov a príslušnými liekmi.